Peste 2.300 de elevi din Bistrița-Năsăud susțin examenul de Evaluare Națională

Redactia AS TV
0 comentarii

Peste 2.300 de elevi din Bistrița-Năsăud susțin examenul de Evaluare Națională

Evaluarea Națională pentru absolvenții clasei a VIII-a a început luni, 22 iunie. În județul Bistrița-Năsăud au fost organizate 49 de centre de examen, fiind înscriși pentru a susțiune probele din cadrul acestei testări 2.376 de candidați.

Prima probă pe care au susținut-o elevii a fost cea la Limba și literatura română. Unii dintre ei s-au declarat încrezători după ieșirea din sălile de examen. Aceștia au spus că subiectele li s-au părut accesibile și că au reușit să rezolve cerințele fără dificultăți majore. „A fost mai ușor decât mă așteptam” sau „Nu a fost atât de rău” sunt doar câteva dintre reacțiile elevilor după prima probă a Evaluării Naționale.

Pe parcursul desfășurării examenelor naționale din acest an, structurile Ministerului Afacerilor Interne din Bistrița-Năsăud derulează o campanie adresată atât elevilor, cât și părinților, intitulată „Niciun examen nu merită un copil pierdut. Cea mai mare notă este să știe că ești alături de el!”. În această perioadă încărcată de emoții pentru absolvenți, polițiștii transmit mesaje de încurajare și le recomandă părinților să le ofere copiilor sprijin și încredere.

Potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării, examenul de Evaluare Națională continuă miercuri, 24 iunie, cu proba la Matematică, iar vineri, 26 iunie, elevii care studiază în limbile minorităților naționale vor susține proba la Limba și literatura maternă. Primele rezultate vor fi afișate pe 1 iulie, până la ora 12:00. Vizualizarea lucrărilor și depunerea contestațiilor au loc în zilele de 1 iulie, după prima afișare, în intervalul orar 14:00 – 18:00, respectiv în zilele de 2 și 3 iulie. Rezultatele finale, după soluționarea contestațiilor, vor fi publicate pe 8 iulie.

Te-ar mai putea interesa și...

Lasă un comentariu

Rămâi conectat!

Fii primul care află ce se întâmplă în Bistrița!