Prezența unui urs, semnalată în localitatea Petriș. Autoritățile au emis mesaj RO-Alert

Redactia AS TV
0 comentarii

Prezența unui urs, semnalată în localitatea Petriș. Autoritățile au emis mesaj RO-Alert

Un urs a fost semnalat, în noaptea de duminică spre luni, în curtea unei gospodării din localitatea Petriș, comuna Cetate. Speriați, proprietarii au apelat numărul unic de urgență 112, iar la fața locului a intervenit un echipaj al Inspectoratului de Jandarmi Județean Bistrița-Năsăud. Pentru siguranța locuitorilor, autoritățile au emis și un mesaj RO-Alert, avertizând populația cu privire la prezența animalului sălbatic în zonă.

Jandarmii și reprezentanții Primăriei Cetate au intervenit în zona indicată, însă ursul nu a mai fost găsit. Cu toate acestea, perimetrul a rămas sub monitorizare. Aparițiile urșilor în apropierea localităților sunt tot mai frecvente în județul Bistrița-Năsăud. De la începutul anului au fost înregistrate inclusiv atacuri asupra oamenilor. O femeie și-a pierdut viața după ce a fost atacată de un urs, iar un bărbat a ajuns la spital cu răni grave în urma unui incident similar. Totodată, urșii au provocat numeroase pagube în gospodăriile din mai multe localități ale județului. Potrivit celei mai recente evaluări, în Bistrița-Năsăud trăiesc peste 1.100 de urși bruni, cu aproximativ 250 mai mulți decât în urmă cu patru ani. Creșterea populației de urs este însoțită și de un număr tot mai mare de sesizări privind prezența animalelor în apropierea zonelor locuite. Autoritățile le recomandă cetățenilor să nu se apropie de urși, să nu încerce să îi alunge pe cont propriu și să apeleze imediat numărul de urgență 112 dacă observă exemplare în apropierea gospodăriilor sau a localităților.

Te-ar mai putea interesa și...

Lasă un comentariu

Rămâi conectat!

Fii primul care află ce se întâmplă în Bistrița!