Noi locuri de detenție la Penitenciarul Bistrița

Redactia AS TV
0 comentarii

Noi locuri de detenție la Penitenciarul Bistrița

Penitenciarul Bistrița își extinde capacitatea de cazare prin construirea a două noi pavilioane de detenție, cu un total de 600 de locuri. Investițiile vizează atât reducerea supraaglomerării, cât și îmbunătățirea condițiilor de detenție.

Pavilionul de 100 de locuri este construit de Penitenciarul Bistrița și va avea regim de înălțime parter plus un etaj. Proiectul include și modernizarea unui corp existent, care va fi folosit pentru depozitare. Pentru deținuți vor fi amenajate două curți de plimbare și un teren de sport dotat cu echipamente necesare activităților fizice. Mult mai amplu este proiectul pavilionului de 500 de locuri. Noua clădire va avea subsol, parter și două etaje și va include camere de detenție, spații administrative, cabinete medicale, farmacie, săli de mese și zone destinate activităților sportive. Valoarea investiției se ridică la aproape 62 de milioane de lei, fără TVA, finanțarea fiind asigurată de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, prin Compania Națională de Investiții.

Odată finalizate, cele două pavilioane vor adăuga 600 de noi locuri Penitenciarului Bistrița și vor contribui la creșterea standardelor de detenție din cadrul unității.

Te-ar mai putea interesa și...

Lasă un comentariu

Rămâi conectat!

Fii primul care află ce se întâmplă în Bistrița!