Ziua porților deschise la penitenciarul Bistrița. Cum arată interiorul unității?!

Redactia AS TV
0 comentarii

Ziua porților deschise la penitenciarul Bistrița. Cum arată interiorul unității?!

Circa 150 de bistrițeni au ajuns astăzi la Penitenciarul Bistrița, cu ocazia „Zilei Porților Deschise”, având ocazia rară de a vizita unitatea de încarcerare în care își ispășesc în prezent pedeapsa 450 de deținuți.

Cu ocazia Zilei Porților Deschise, la Penitenciarul Bistrița a fost organizat un tur ghidat al zonelor reprezentative ale unității și au fost prezentate activitățile semnificative derulate la nivelul penitenciarului.

Tot în sectorul de detenție, în cadrul penitenciarului au fost amenajate diverse ateliere în care deținuții pot desfășura o serie de activități.

Pe lângă ateliere, deținuții din Penitenciarul Bistrița beneficiază în prezent și de un club al lor, unde își pot practica pasiunile, precum desenul, sculptura sau pictura. Mărturie stau lucrările realizate chiar de ei în ultimii 20 de ani, care, adunate la un loc, pot forma o mică expoziție de valoare.

Și nu doar practicarea pasiunilor îi ajută pe cei privați de libertate…

Ajungând în zona de celule, acestea sunt amenajate în prezent cu 6 sau 8 paturi, penitenciarul fiind supraaglomerat în vechea clădire. Celelalte două pavilioane, aflate momentan în construcție, vor asigura însă condiții mult mai bune, după cum asigură reprezentanții unității.

Un punct de atracție și curiozitate pentru vizitatori a fost, cu siguranță, prezentarea armamentului din dotare a celor care lucrează în penitenciar, unele tipuri de arme, mai puternice, urmând să fie schimbate pe viitor cu altele cu bătaie mai mică.

Iar pentru ca personalul din penitenciar să își poată desfășura activitatea în condiții cât mai bune, pe lângă birouri, a fost amenajată special și o sală de sport.

Anual, Ziua Porților Deschise este dedicată celebrării personalului din sistemul penitenciar și are ca scop principal prezentarea realității obiective din mediul de detenție către publicul larg. Accesul vizitatorilor în incinta unității a fost permis exclusiv în intervalul orar 10:00–14:00. Intrarea s-a făcut strict în baza unui act de identitate valabil, fiind acceptate cartea de identitate, buletinul de identitate sau pașaportul.

Te-ar mai putea interesa și...

Lasă un comentariu

Rămâi conectat!

Fii primul care află ce se întâmplă în Bistrița!